haber oku

İzmirliler uzlaşsın tüp geçite başlayalım

Editör ~ 05 Temmuz 2017 ~ Manşet

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’in iki yakasını birbirine bağlayacak Karşıyaka Körfez Tüp Geçit Projesi için nihai kararı İzmirlilerin vereceğini söyledi. İzmir’de bugüne kadar çok sayıda yatırımın açılan davalar nedeniyle yarıda kaldığını hatırlatan Yıldırım, Çiğli’yi Balçova’ya bağlayacak 4.2 kilometrelik Karşıyaka Körfez Tüp Geçit Projesi için kentte bir mutabakat sağlanması gerektiğine işaret etti.

Yıldırım “Körfez Tüp Geçit Projesi’nin ÇED’i de kapsayan tüm hazırlık çalışmaları tamamlanınca kamuoyuna sunacağız. Bu projenin tartışılmasını istiyoruz. İzmir’in projeleri sadece bazı yanlı STK’ların insafına kalmasına gönlüm razı değil. Şehrin kalkınmasını engelleyen bu durum beni de üzüyor. Sadece yerel kalkınmayı olumsuz etkilemiyor, aynı zamanda İzmir’e yatırım yapmak isteyenlerin de keyfi kaçırıyor” diye konuştu.

Mutabakat istiyorum

Yıldırım, bir kaç yıl öncesine kadar İzmir’de tüm ulaşım sisteminin kilitlendiğini, Çevre yolu ve Konak Tüneli’ni hayata geçirdiklerini, İZBAN’ın devreye alındığını, Sabuncubeli Geçidi’nde çalışmaların sürdüğünü belirterek, Çiğli’yi Balçova’ya bağlayacak olan 4.2 kilometrelik Karşıyaka Körfez Tüp Geçit Projesi’nin de detaylarının belli olduğunu söyledi. Yıldırım, bu projeye tüm İzmir’in “mutabakat” içinde olması durumunda başlayacaklarını açıkladı.

Yıldırım, “ÇED’le ilgili halledilmesi gereken meseleler var. Onları da tamamlamadan adım atamıyoruz. Dosya bittiği zaman bunu İzmirlilerle paylaşmamız lazım. İzmirliler bunu beğenirse başlayabiliriz. Mutabakat olmadığı halde başlamayı düşünmüyoruz” dedi. 4.2 kilometrelik projeyi, ÇED’i de kapsayan tüm hazırlık çalışmaları tamamlanınca kamuoyuna sunacaklarını ifade eden Yıldırım, “Tartışılsın istiyoruz. İzmir’in projelerini sadece bazı yanlı sivil toplum örgütlerinin insafına bırakmak istemiyoruz. Şehrin kalkınmasını geciktiriyor. İzmir’e yatırım yapmak isteyenlerin de keyfi kaçıyor” dişe konuştu.

Yıldırım İzmir’e yapılan projelerin bununla sınırlı kalmayacağını, yerel ve merkezi idare arasındaki sorun algısının da yıkılacağını söyledi.

İşte Yıldırım’ın İzmir mesajları:

BAHANE ARARSAN 40 YIL BEKLERSİN: İzmir’in sorunlarının çözümünde bahane üretilmesini istemiyoruz. Biz, ‘Eğer belediyenin Ankara ile meselesi varsa, onu çözeceğimizi, hizmetin her şeyin önünde geldiğini’ söyledik. Sözümünüz gereğini de yapacağız. Çöple ilgili adım atacaksa, bunu bizimle paylaşırsa konuşuruz. ÇED nerede bekliyor? ‘Bekliyor’ diyerek ilgilenmezsen 40 yıl bekler. Takip etmek lazım. Bizim de belediyeden beklentilerimiz var.

“İZMİR’E NEDEN GELDİM” İzmir, hükümet olarak üzerine titrediğimiz bir şehir. Diğer illerimizde olduğu gibi sadece hizmet siyaseti düsturu ile yaklaşıyoruz. Bugüne kadar neredeyse ufak müdahalelerle çözülebilecek sorunlar bile göz ardı edilmişti. Oysa İzmir diğer şehirlerin arasında gelişebilme açısından daha avantajlı konumda. Bu nedenle 2011’de İzmir’den aday oldum. Göreve başlar başlamaz İzmir-İstanbul Otoyolu, İzmir- Ankara Hızlı Tren Hattı, Çandarlı Limanı, Konak Tüneli ve Sabuncubeli Tüneli projelerini başlattık. Bunlar İzmir’in kaderini, çehresini değiştirecek.

Davalarla engel olunan projeler

İzmir’de bugüne kadar bir çok yatırım açılan davalar nedeniyle ya gecikti ya da rafa kalktı. İşte onlardan bazıları:

İnciraltı imar projesi
Stad projeleri
Alsancak Limanı ihalesi
İzmir-Gebze otoyol projesi
Basmane Çukuru (Basmane Ticaret Merkezi)
Bayraklı-Turan arası imar revizyonu projesi
Pasaport yat limanı projesi
Aliağa termik santral projesi
Konak Tüneli


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: