haber oku

Günübirlik Ev ve Araç Kiralayanlar Dikkat !

Editör ~ 04 Temmuz 2017 ~ Emlak, Manşet

Konutlarını günübirlik kiraya verenlerle motorlu araç kiralayan firmaların, 1 Temmuz’dan itibaren tahsilatlarını banka ve benzeri aracı kurumlar vasıtasıyla yapması zorunlu olacak. Kurala uymayana ise bin 400 TL’ye kadar ceza var.

Maliye Bakanlığı’nın belirtmiş olduğu sektörlere yönelik mevzuat düzenlemesiyle, gelecek aydan itibaren araç kiralama işlemleri yapan firmalar ve günübirlik kiraya ev verenler, kira hizmet bedeli ne olursa olsun banka ve benzeri aracı finansal kurumlar vasıtasıyla kredi kartı, banka kartı, havale, EFT gibi yollarla tahsil edecek. Belirtilen şirketler önceden 7 bin liranın altındaki bütün ödemeleri nakit olarak alabilme hakkına sahiplerdi.

ev kiaralama günlük yasak

Belirtilen kurallara uymayan firmalar ve kişiler mükellefiyet durumuna göre 350 lira ile bin 400 liradan az olmamak kaydıyla işlem bedelinin yüzde 5’i kadar özel usulsüzlük cezası kesilecek. Bakanlık bu düzenlemeler ile birlikte kayıt dışılığı azaltmayı hedefliyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Haci Ali Taylan, “konutların günübirlik kiraya verilmesi tamamen başıboşluk içerisinde yapılıyordu. Düzenlemenin sektörü kayıt altına alma noktasında çok doğru bir uygulama” olduğunu belirtti.

arac-kiralama

Bir diğer açıklama ise Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Yönetim Kurulu Başkanı Türkay Oktay tarafından geldi. Oktay, bu uygulamanın kısa dönem kiralama işlemlerinde ciddi sıkıntılar çıkaracağını, Ülkemize gelen yabancı turistlerin kiralama işlemlerinde banka veya aracı finansal kuruluş kullanmasını istemenin sorunlara yol açacağını, belirtti.

 


Etiketler: , ,

habere yorum yapın

Yorum yapın: